BilimMeraklıları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BilimMeraklıları

Bu forumda Bilimle ilgiil bildiğimiz bilgileri paylaşacağız yaptığımız deneylere bakacağız hem birkaç oklulun öğrencileri ödevlerini yazar böylece ödev için telfon telefon arama devri biter:)

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sizce Türkçe mi İngilizce mi?

YazarMesaj
Mehmet
Admin

Sizce Türkçe mi İngilizce mi? Empty
MesajKonu: Sizce Türkçe mi İngilizce mi?   Sizce Türkçe mi İngilizce mi? Icon_minitimePaz Ağus. 30, 2009 7:06 am

Bence Türkçe,çünkü:
Türkçe devingen bir dil. (Dinamik)
İngilizce ise durağan (Statik)
Yani ingilizce'de her anlam için farklı kelimeler kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Fakat Türkçe'de durum biraz farklı. aşağıdaki örneklere bakalım:

"Dün çok hastaydım, hiç bir yere çıkamadım."
"Gözlerinin hastasıyım."
"Hastayım abi ben bu kitaba"
"Şeker Hastası olduğu için yiyemiyor."

Tüm bu cümlelerin ingilizce karşılığı alınacak olursa, "Hasta" kelimesini bu kadar devingen kullanmamız mümkün değildi...

"Aim,Purpose"
meselesine gelince...

Türkçe zarf açısından gelişmiş bir dil olduğu için (İngilizce de sadece More,Too, Enough vs. vardır) derecelendirme işlemleri zarflarla yapılır.

Amaç, Erek, Niyet, Ulaşmak istenilen nokta kelimeleri derecelendirmeyi yaparken bunun yanında zarflarımız ve deyimlerimiz anlamları güçlendirmekte ve hatta sıfatlar/ sıfatların da pekiştirilmesi ile daha güçlü anlamlar ortaya çıkmaktadır.

Bu yüzden nasıl çevirildiğinin pek de bir önemi yok. Zaten halkım, (ki dil halkındır, başkasının değil) en uygun şekilde onu yoğurur ve kullanır.
http://bilimmeraklilari.yetkinforum.com

Sizce Türkçe mi İngilizce mi?
1 sayfadaki 1 sayfası