BilimMeraklıları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BilimMeraklıları

Bu forumda Bilimle ilgiil bildiğimiz bilgileri paylaşacağız yaptığımız deneylere bakacağız hem birkaç oklulun öğrencileri ödevlerini yazar böylece ödev için telfon telefon arama devri biter:)

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

USB Bellekle sistem hafızasını artırma

YazarMesaj
Mehmet
Admin

USB Bellekle sistem hafızasını artırma Empty
MesajKonu: USB Bellekle sistem hafızasını artırma   USB Bellekle sistem hafızasını artırma Icon_minitimeC.tesi Ağus. 29, 2009 3:05 pm

Ram almak yerine 1-2 gb lık flash belleklerinizi ram yerinede kullanabilirsiniz... Örneğin eboostr programı bu görevi yerine getirmenizi sağlıyacak. Maximum 800 mb a kadar geçici önbellek görevini yapabiliyor. Pc yi gözle görülür bir biçimde hızlandırıyor.
Her ne kadar flash bellekleri ısındırsa da bence yararlı bir program...
(XP için)
http://www.seyrusefer.com/?s=eboostr
---------------------------------------------------
Bir itirazınız yoksa teknik olarak bunun mümkün olmadığını söylemeliyim. Bilgisayarın işlemcisi ilk olarak üzerindeki Cache'e daha sonra RAM ile arasındaki Cache'e sonrada RAM'e erişir. Erişme süresi CPU'dan uzaklaştıkça uzar diyebiliriz. Herhangi bir Giriş/Çıkış aygıtının bellek okuma/yazma alanı olarak tanıtılması yapılmak istenecek en son şeydir ve en yavaş çalışma biçimini bize sağlar. Bu yüzden zorunluluğunuz yoksa bence USB'nizi bellek olarak kullanmaya gerek yok. Kaldı ki zaten işletim sisteminiz Windows ise bellek yetersizliği çektiğiniz anda işletim sistemi pagefile sistemini kullanarak size gerekli belleği harddiskinizden sağlıyor.
Bu olay vista'dan sonra gündeme geldi bildiğim kadarıyla. Sonrasında da veri transfer hızı yüksek bellekler çıktı..
Bence yüksek frekanslı usb belleği kullanmak, hdd'yi kullanmaktan daha yararlıdır, özellikle uzun vadede..
Tabi bu can çekişen sistemler için bir çözümdür, yoksa 3 gb ram'in bile yetmediği (ben kullanıyorum mesela) programlarda hiçbiri çözüm üretmiyor
USB belleğin RAM takviyesi olarak kullanımı, USB belleklerin erişim süresinin çok kısa ve arama süresinin de neredeyse 0 olmasından kaynaklanmaktadır ve kesinlikle RAM'in yerine kullanılmamaktadır.

HDD için (Seagate Barracuda 7200.11):
ortalama arama süresi: 8ms
ortalama gecikme süresi: 4ms

USB Bellek için:
ortalama gecikme + erişim: 1ms

İşletim sisteminin HDD üzerinde oluşturduğu pagefile (swap, takas alanı) uzantısı görevini görmektedir ve sadece çok küçük boyuttaki dosyalara erişimde hız artışı sağlamaktadır.

Normal kullanım için (büyük dosyalarda) kuşkusuz HDD daha hızlı olacaktır.

Sonuç olarak eğer sisteminizin RAM ihtiyacı varsa RAM alın. RAM ile USB belleklerin okuma hızları karşılaştırılamayacak kadar farklıdır.
-------------------------------------------------------
Daha önce emin olamadığım için fikir beyan etmemiştim. CHIP dergisinin verdiği Vista özel sayısında bu konu ile ilgili bir bilgiye rastladım.

ReadyBoost, sisteme taktığınız usb bellekteki sizin belirlediğiniz bir kapasiteyi, sistemin sabit diskine tampon bellek olarak atıyor. ReadyBoost'u kullanabilmek için kullanacağınız belleğin en az 2,5 MB okuma ve 1,75 MB yazma hızına, USB 2.0 desteğine ve 256 ile 4 GB arasında kapasiteye sahip olması gerekiyor.

Peki performans olarak ne kadar farkediyor diye sorabilrisiniz. 512 MB hafıza kullanan bir bilgisayarda 512 MB'lık bir USB bellek ile performansı %36 oranında artırmak mümkün. USB bellekte ayırdığınız hafıza miktarını 1 GB'a çıkarında ise performans artışı %40'a çıkıyor.

Bu testler 7.200 rpm dönüş hızına sahip bir sabit disk üzerinde yapılmış. Son oalrak bu sonuçların konfigürasyon farkına göre değişebileceği belirtiliyor.
http://bilimmeraklilari.yetkinforum.com

USB Bellekle sistem hafızasını artırma
1 sayfadaki 1 sayfası